Антикорупційне законодавство України

9 ноября 2010 | раздел: Консультации юриста | прочитан: 5521 | id: 304
З 1 січня 2011 року вводяться в дію Закони України «Про засади запобігання та протидії корупції», «Про відповідальність юридичних осіб за корупційні правопорушення», "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за корупційні правопорушення», прийняті Верховною Радою України у червні 2009 року.

Ці Закони докорінно змінюють загальнодержавний підхід до розуміння корупції та антикорупційних заходів, містять низку нових положень та правових інститутів.

Закон України «Про засади запобігання та протидії корупції» встановлює приписи, спрямовані на запобігання виникненню корупції, усунення причин та умов, які її породжують, а у разі вчинення правопорушення — встановлює негативні наслідки для правопорушника. Цей закон покладає на керівників всіх рівнів (органів державної влади, юридичних осіб, їх структурних підрозділів) обов’язок, у разі виявлення корупційного правопорушення чи одержання інформації про вчинення такого правопорушення працівниками відповідних органів державної влади, юридичних осіб негайно письмово повідомити про його вчинення спеціально уповноваженого суб’єкта у сфері протидії корупції ( спец підрозділи СБУ, МВС).

Абсолютно новим для інституту кримінальної відповідальності в Україні є Закон України "Про відповідальність юридичних осіб за вчинення корупційних правопорушень“. Цей Закон, а також встановлений принцип відповідальності юридичної особи як суб’єкта відповідальності за корупційні правопорушення є одним із елементів організації в нашій державі боротьби з корупцією на рівень міжнародних вимог, а саме принципів, закладених у конвенціях ООН.
Закон містить 28 статей і встановлює:

— правові підстави відповідальності юридичної особи за корупційні правопорушення (за вчинення дій від імені юридичної особи та в її інтересах керівником такої особи, її засновником, учасником чи іншою уповноваженою особою самостійно або у співучасті будь-якого злочинів передбачених Кримінальним кодексом України та зазначених у цій нормі Закону: за зловживання владою або службовим становищем, перевищення влади або службових повноважень, одержання чи давання хабара, легалізацію (відмивання) грошових коштів та іншого майна, здобутих злочинним шляхом, втручання у діяльність судових органів.);

— називає на яку юридичну особу не поширюється цей Закон (частина 2 ст.1), дія цього закону не поширюється на бюджетні та міжнародні організації;

— встановлює види стягнень до юридичної особи, строк позовної давності, з мінуванням якого не можливо притягти юридичну особу до відповідальності (ч.3 ст.9),  процесуальні вимоги до провадження у таких справах: провадження здійснює прокурор; провадження відкривається складенням протоколу, підстави до порушення справи (ст.10), підсудність справ, сторони, що беруть участь у провадженні, виконання судового рішення та його оскарження.

Суттєвим елементом реформи антикорупційного законодавства є також удосконалення кримінального та адміністративного законодавства, прикладом якого є Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відповідальності за корупційні правопорушення».

Цим Законом внесено зміни до Кримінального кодексу України, Кримінально-процесуального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення у частині встановлення кримінальної та адміністративної відповідальності за вчинення корупційних діянь та діянь, пов’язаних з корупцією, а також визначення порядку притягнення до цих видів відповідальності.

Зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачають чітке розмежування кримінальної та адміністративної відповідальності за корупцію, а також зупинення строку розгляду адміністративних справ про корупційні діяння у випадку, коли особа умисно ухиляється від явки до суду чи з поважних причин не може туди з’явитися.

Кримінальний кодекс України доповнено розділом «Злочини у сфері службової діяльності в юридичних особах приватного права та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг», у якому визначено відповідальність за зловживання повноваженнями, перевищення повноважень, зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги, комерційний підкуп та інші злочини у цій сфері.

Кримінально-процесуальний кодекс України доповнено нормою щодо притягнення до кримінальної відповідальності за заявою юридичної особи, положення якого ґрунтуються на нормах Конвенції ООН проти корупції, Кримінальної конвенції про боротьбу з корупцією. Закон передбачає, що на юридичних осіб судом можуть бути накладені такі види стягнень: штраф; заборона займатися певним видом діяльності; конфіскація майна; ліквідація юридичної особи.

Таким чином, зміни законодавчої бази у сфері запобігання та протидії корупції сприятиме зменшенню правопорушень у всіх сферах суспільного життя нашої держави.

Олена ПШЕКУН,
провідний спеціаліст Калінінського районного
управління юстиції у м. Донецьку
Другие материалы раздела «Консультации юриста»:
Вниманию адвокатов!
Особенности написания наименования общественного объединения
Регистрация ребёнка переселенцами из Крыма
Верховная Рада приняла проект антикоррупционного закона
Информирует Ворошиловское районное управление юстиции
Защита интересов заёмщиков по кредитам в иностранной валюте
Энергетическая маркировка энергопотребляющих продуктов и государственный надзор за её соблюдением
Берегите двигатели
Щодо мобілізації
Информация для граждан, которые приехали из Автономной республики Крым и города Севостополь
Влияние рекламы на массовое сознание людей
Признание безвестно отсутствующим или объявление умершим

Поиск по сайту

  


Новости партнеров:

Консультации

В рубрике „Юридическая консультация“ вы можете получить разъяснения и консультации по всем интересующим вас правовым вопросам.

Свои вопросы направляйте по адресу: 83050, Донецк-50, а/я 430, ДООО „ГОЛОС ГРОМАДЫ“, газета „КАЛЬМИУССКИЕ вести“ (с пометкой „Юридическая консультация“)

или по эл. почте: editor@kv.dn.ua Если есть необходимость получить более подробную и конфиденциальную информацию у адвоката в личном общении, то вы можете обратиться по телефону: 348-80-23.


Консультирует Ворошиловское РУЮ

При Ворошиловском районном управлении юстиции в г.Донецке действует правовая общественная приёмная, цель которой предоставление бесплатной правовой помощи на местах.

График приема: 1 вторник, 2 вторник, 3 вторник, 4 вторник месяца, 8.00-17.00

Адрес: ул. 50-лет СССР, 149, 8 этаж, 7 кабинет.

По вопросам обращаться по тел.335-25-68.Приостановлена работа донецкой фильтровальной станции
Из-за активных боевых действий, которые происходят в районе фильтровальной станции, временно ее деятельность приостановлена. далее
С приходом весны жители Донецка останутся без воды
В Донецке запланированы работы по замене сетей горячего водоснабжения. В связи с этим 29 февраля, 1 и 2 марта временно будет отсутствовать горячая... далее
В ближайшие три дня в Донецке будут перебои с водоснабжением
Проведение ремонтно-профилактических работ станет причиной прекращения подачи горячей воды 24, 25 и 26 февраля у некоторых потребителей города... далее
В Донецке обесточено 7 трансформаторных подстанций
По причине проведения ремонтных работ в городе обесточено 7 трансформаторных подстанций. далее
В Донецке проходят ярмарки
Доброй традицией стало проведение в Донецке ярмарок выходного дня. 6 и 7 февраля такое мероприятие было проведено в центре Буденновского района. далее
Донецкие коммунальщики восстановили работу 2-х котельных
За минувшие сутки работниками жилищно-коммунального хозяйства в Донецке восстановлена работа 2-х котельных. далее
В Донецке относительно спокойно
Минувшие выходные в Донецке прошли относительно спокойно. Активные боевые действия на территории города не фиксировались. далее
В Донецке подорвали памятник Ленину
Жителей центральных районов Донецка около 4 часов разбудил звук мощного взрыва. далее
Герой Советского Союза Осыка Демьян Васильевич
Осыка Демьян Васильевич – помощник командира 46-го штурмового авиационного полка 14-й смешанной авиационной дивизии Военно-воздушных сил Северного... далее

Дети

В период с 1 по 7 февраля в Донецке родились 82 малыша
В их числе 39 мальчиков и 43 девочки. У жительницы Калининского района – двойня (мальчики).

Информация

Управление земельных ресурсов г.Донецка
Подборка материалов о земельных ресурсах г.Донецка далее


Великая Борьба
10 причин почему вы должны прочитать эту книгу ... далее
Патриархи и пророки
Уважаемые посетители нашего сайта, интересующиеся вопросами духовности. Предлагаем вам для ознакомления и дальнейшего возрастания в Господе и в вере... далее

Социальная реклама

© 2009 - 2019 Газета «Кальмиусские вести».
Свидетельство о регистрации от 17.11.2009г. ДЦ № 2786-413 Р.
Адрес для писем: 83050, Донецк-50, а/я 430. Телефон редакции: 349-04-80. E-mail: editor@kv.dn.ua
Все права на материалы, размещенные на сайте КВ (kv.dn.ua), охраняются в соответствии с законодательством Украины.
При цитировании и использовании любых материалов ссылка на КВ (kv.dn.ua) обязательна.
При цитировании и использовании в интернете гиперссылка (hyperlink) на http://kv.dn.ua обязательна.
Точка зрения редакции может не совпадать с точкой зрения авторов материалов.
За содержания рекламных материалов редакция ответственности не несет.Главная | Мой город | Публикции | Точка зрения | Юристконсульт | Афганистан | В вечном долгу | Духовность | На досуге | Видеофакт | Актуальное интервью Старый сайт